BEZPIECZNY DOM – projekt wsparcia matek i dzieci z Ukrainy!

Trwająca na Ukrainie wojna zabrała milionom osób bezpieczeństwo. Tysiące kobiet z dnia na dzień straciła wszystko, a najbardziej bezbronne małe istoty zostały naznaczone traumą konfliktu zbrojnego. Dzieci, które udało się uratować z objętego wojną kraju nie przestają płakać, nawet we śnie budzą się z przerażenia, że za moment znów będą uciekać do bunkra, bo rozpoczęła się kolejna fala bombardowań. Obrazy czołgów, wojska, krzyków, lotów samolotów, bomb zostaną z nimi na zawsze. Gdy daliśmy kilku dzieciom kartki, by mogły coś narysować ich obrazki były pełne czerwieni – krwi, czerni – wybuchów i łez.

Patrząc na takie sceny nie chcemy być bezradni. Chcemy działać i pomagać. TWORZYMY BEZPIECZNY DOM

Co to BEZPIECZNY DOM?
To dom, w którym matki z dziećmi z Ukrainy będą mogły poczuć się bezpiecznie. Znają chwilę wytchnienia, spokoju. Zostanie im zapewniona pomoc medyczna, terapia psychologiczna, a w dalszej kolejności również opieka prawna i pomoc w znalezieniu pracy i usamodzielnieniu się.
Kobiety uciekające z Ukrainy to osoby naznaczone wojną. Ich dzieci widziały już bombardowania, czołgi, krew, wybuchy, żołnierzy, regularne wojsko agresora. Przybywając do Polski wszyscy szli w nieznane, mając w plecaku tylko żywność i kilka najważniejszych dokumentów. Dlatego jest potrzeba niesienia pomocy takim osobom i już od początku pobytu zapewnienie im domu i pomocy psychologa, który choć trochę pozwoli uporać się z trudną rzeczywistością.
                                                                                                   
AKTUALIZACJA
Pierwsze kobiety, które do nas dotarły rozlokowaliśmy wśród znajomych. Mamy już pierwszy dom i pierwsze mieszkanie, które staną się w tym momencie BEZPIECZNYMI DOMAMI dla kobiet i dzieci z Ukrainy. Musimy jeszcze doprecyzować kwestie formalnie i ruszamy z pomocą.
Zobaczcie jak wyglądała granica jeszcze kilka dni temu:
AKTUALIZACJA:
Pierwsza rodzina w nowym mieszkaniu! Udało się!
AKTUALIZACJA
Kolejne rodziny docierają do nas! Chcemy pomagać wszystkim, ale bez Waszej pomocy to się nie uda.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>